Pokles cen komodit dosud neskončil, atraktivní je půda

  • Dlouhodobý pokles cen komodit zřejmě nekončí, postupně ale dochází k jejich stabilizaci.
  • Čeští investoři vydělávají letos při spekulacích na růst cen zlata, stříbra či třeba obilnin na oslabování koruny k dolaru.
  • Zajímavou příležitost představují investice do půdy. Nejvíce nese ta nejkvalitnější.

Komodity představují zajímavou alternativu k akciím a dluhopisům. Ceny většiny z nich ale delší dobu klesají a tento trend může podle expertů pokračovat. Vydělat je tak možné hlavně na krátkodobých spekulacích.

Najít komoditu, jejíž ceny rostou, je nyní stále složitější. Od ledna do konce září nejvíce vzrostla cena rýže, a to o 14 procent. Kakao podražilo o sedm, řepka o šest a bavlna o tři procenta. Na opačném pólu byl oves, jehož cena klesla o 30 procent. "Ještě hůře si vedly komodity ve třetím čtvrtletí, kdy stouply pouze ceny rýže, a to o 26 procent, a cukru o tři procenta," uvedl šéf správy aktiv firmy Colosseum Boris Tomčiak.

Slabá koruna zvyšuje výnosy

Korunový investor může vydělat na posilování dolaru, za nějž se obchoduje většina komodit. Zlato je například od ledna o několik procent levnější, dolar ale k české měně zpevnil o 5,4 procenta. Korunovému investorovi tak podle Tomčiaka tato investice vynáší 2,3 procenta, v případě stříbra, které mírně posílilo, dokonce asi osm procent.

Dolar je nyní přibližně za 1,14 eura. Kdyby dál zpevňoval až na úroveň jednoho eura, jak čeká část analytiků, posílil by zřejmě také k české měně a korunové investice do komodit by byly ještě výhodnější. Spoléhat na kurzové pohyby je ovšem při očekávaném poklesu cen komodit ošidné.

Komoditní index Reuters/Jefferies CRB za rok ztratil asi pětinu. Tomčiak soudí, že bude pokles cen komodit několik měsíců pokračovat, byť pomaleji, a v první polovině roku 2016 se zastaví. Ceny komodit oslabuje hlavně nižší ekonomický růst Číny. "V srpnu meziročně klesl čínský dovoz komodit téměř o 14 procent. Jejich ceny tlačí dolů i velká produkce a vysoké zásoby, zejména ropy," řekl Tomčiak.

Atraktivní obilniny

V nejbližších šesti měsících mohou být podle jeho názoru zajímavé obilniny. Jejich ceny vzhledem k vysoké úrodě klesly a jarní výsev může být podprůměrný. Do konce zimy by pak mohla cena obilnin vzrůst o 10-15 procent. I příští rok bude patrně na trhu přebytek průmyslových kovů. Těžaři mohou omezit výdaje na průzkum nových nalezišť o pětinu, což by ale ovlivnilo nabídku kovů až v roce 2017.

Cena zlata může v nejbližších měsících stagnovat nebo mírně oslabit. Když americká centrální banka Fed nezvýší úrokové sazby, může být zlato opět dražší. Při dnešní těžbě stačí podle vlády USA zásoby zlata na 20 a stříbra na 21 let. Za deset let tak může být podle Tomčiaka jejich cena mnohem výše. Trh ropy trpí vysokou nabídkou. Aby dosáhl rovnováhy, musela by denní produkce mimo OPEC příští rok klesnout o 0,7 milionu barelů. Ze zemědělských komodit pokládá Tomčiak dlouhodobě za zajímavé kakao a maso.

Experti věří v postupnou stabilizaci cen

Manažer investičních produktů pro privátní klientelu UniCredit Bank ČR Aleš Mátl upozorňuje, že v srpnu byl index Bloomberg Commodity hlavně kvůli vývoji v Číně nejníže od roku 1999. V posledních dnech došlo k určité stabilizaci cen komodit. V nejbližších měsících neočekává Mátl obrat, omezený je ale také prostor pro další cenový propad.

Domnívá se rovněž, že ropa má to nejhorší za sebou. Silná nabídka ale omezuje růst její ceny. Na trh se navíc příští rok vrátí íránská surovina. Mátl přesto očekává stabilizaci cen u současných úrovní. Nedomnívá se ale, že se v nejbližších měsících, a možná i letech, ropa vrátí nad 60-70 dolarů za barel.

Cenu zlata limituje slabší investiční poptávka a očekávaný růst reálných výnosů amerických státních dluhopisů, což je další bezpečný přístav, který ale na rozdíl od zlata nese úrok. Podle Mátla nelze vyloučit zlevnění zlata k 1050 dolarům za unci. Poptávku po kovech může snížit pomalejší růst Číny.

Portfoliomanažer Patrik Hudec z Generali Investments CEE upozorňuje, že ropa přišla ve třetím čtvrtletí o 25procentní zisky za předchozí tři měsíce. Ztrácí rovněž zemní plyn v USA, cena průmyslových kovů klesá dokonce pět čtvrtletí v řadě. Zvýšila se naopak cena uranu, kakaa a rýže.

Podle Hudce je již v cenách komodit započtena velká část nepříznivých zpráv. K očekávanému sladění jejich nabídky a poptávky povede i oživení ekonomik rozvíjejících se zemí a jejich vyšší vývoz poté, kdy silně devalvovaly své měny. Hudec proto spíše věří v postupnou stabilizaci cen komodit, než že by výrazněji rostly, nebo naopak klesaly.

Zajímavé je kvůli malému trhu, nedostatečné nabídce a možnému růstu zájmu o benzinová auta po skandálu ve Volkswagenu palladium. Polepšit si může rovněž stříbro, jehož ceny jsou nižší než těžební náklady, což není vzhledem k růstu poptávky průmyslových firem udržitelné. "U zlata čekám další stabilizaci cen. Těžaři omezují průzkum nalezišť, což se projeví v budoucnu. Poklesu zájmu o zlato lze využít ke kontrariánským investicím, jdoucím proti trhu," uvedl Hudec. Stabilizovat by se měla i cena ropy. Vzhledem k těžbě z břidlic a cenové válce OPEC se ale zřejmě ve střednědobém horizontu nevrátí ke stu dolarům za barel.

Investice hlavně pro znalce

Nejistota na akciových i komoditních trzích zvyšuje zájem o investice do zemědělské půdy, vína či umění, vyžadující od investora odborné znalosti nebo pomoc znalce.

Půda, považovaná za poměrně jistou investici, nabízí i velké výnosy. Podle Jaroslava Urbana ze serveru farmy.cz stouply v letech 2004-2014 průměrné tržní ceny zemědělské půdy o 112 procent. Na základě dat za devět měsíců odhadl letos jejich průměrný růst na 14 až 17 procent. "Cena velmi kvalitních půd může meziročně vzrůst více než o pětinu. Průměrná tržní cena metru čtverečního nejkvalitnějších půd přesahuje 20 korun," uvedl Urban. V Německu je ale podle něj půda stále několikrát dražší.

Populární jsou investice do francouzských vín zvané en primeur, tedy jeho koupě u vinaře, kde dál zraje. Obchodník s vínem Zlatko Míčka doporučuje investici rozložit na pět let. "U vín en primeur je to důležité k dosažení maximálního zisku. Smysl má investovat na pět let asi dva miliony korun. Pak lze víno prodávat, vybírat zisky a doplňovat zásoby do dvoumilionového limitu. Výnos může činit šest až dvanáct procent ročně," dodal Míčka.

Investice do umění je dlouhodobá záležitost. Nejžádanější díla jsou drahá, méně movití zájemci mohou vsadit třeba na Art Index J&T Banky, který ve spolupráci s odborníky hodnotí atraktivitu děl umělců narozených po roce 1950. Index ani rady odborníka ale nezaručí, že na díle vybraného umělce vyděláte.

Na alternativní investice se zaměřují fondy kvalifikovaných investorů, vyžadující investovat nejméně 3,4 milionu korun. I tito movití investoři by měli mít na paměti, že mají podobné investice tvořit nejvýše 20 procent jejich portfolia.

Zdroj: Hospodářské noviny - 13.10.2015

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist