Zájem o českou půdu roste. Hektar pole se prodává až za dvě stě tisíc

  • Zemědělcům se v posledních letech dařilo a dosahovali vysokých zisků.
  • Průměrná tržní cena zemědělské půdy díky tomu loni vzrostla o 12,51 procenta na 14 korun za metr čtvereční.
  • Je tedy téměř o sto procent vyšší než cena "úřední", stanovená vyhláškami.

Zájem o nákup půdy v Česku neustále stoupá. Příčinou jsou několikanásobně nižší ceny než v Německu a v dalších západoevropských zemích.

Zemědělcům se navíc v posledních letech dařilo a dosahovali vysokých zisků. Průměrná tržní cena zemědělské půdy díky tomu loni vzrostla o 12,51 procenta na 14 korun za metr čtvereční. Je tedy, jak uvádí majitel serveru Farmy.cz Jaroslav Urban ve zprávě o půdě, téměř o sto procent vyšší než cena "úřední", stanovená vyhláškami.

K růstu ceny zemědělské půdy v letech 2004-2014 téměř o 112 procent přispěl vstup České republiky do Evropské unie.

"Šlo o plynulý růst, který neovlivnily ani impulzy, jakými bylo právě přijetí Česka do unie či květen roku 2011, od kterého u nás mohou občané z ostatních členských zemí EU volně kupovat zemědělskou půdu," dodal Urban.

Při výpočtech průměrné ceny zemědělské půdy se vychází z dosahovaných tržních cen, a to podle 24 kategorií podle kvality půdy a velikosti pozemků. Podobná data sleduje také Ústav zemědělské ekonomiky a informací. Na základě údajů z vybraných kupních smluv z několika okresů z celé ČR dospěl přitom k podobnému výsledku jako server Farmy.cz. Jak uvedl Václav Vilhelm z ÚZEI, lze průměrnou cenu zemědělské půdy v roce 2013 odhadnout asi na 12 korun za metr čtvereční.

Prudký růst cen koncem roku

Půda se loni podle Urbana nejčastěji prodávala za 10 až 20 korun za metr čtvereční, u nejkvalitnějších pozemků i za více než 20 korun. V prvním pololetí ceny stagnovaly či mírně rostly, v posledním čtvrtletí prudce stouply hlavně kvůli zvýšené aktivitě českých zemědělců po prodeji zemědělských produktů a výplatě dotací. Ceny orné půdy stouply o 14,5 procenta, trvalých travních porostů jen o 5,3 procenta. Jsou tak o čtvrtinu levnější.

Výpočet vychází z tržních cen, jichž lze dosáhnout na fungujícím otevřeném trhu při dostatečné a kvalitní prezentaci nabídky a při potřebném čase na samotný prodej. Nezahrnuje ceny dosažené při převodech půdy, kdy je jedna strana, většinou prodávající, při obchodu výrazněji znevýhodněna, třeba kvůli neznalosti cen půdy či uzavření obchodu v časové tísni.

O půdu mají největší zájem zemědělští investoři, tedy farmáři a zemědělské společnosti, nejvíce obchodů ale uskutečnili dlouhodobí investoři, kteří nepůsobí v zemědělství. Díky nim podle Urbana opět převažoval zájem o koupi zemědělských pozemků v jedné lokalitě o rozloze 5 až 50 hektarů. Drobné pozemky je totiž nezajímají.

Zatímco průměrná tržní cena pozemků o velikosti do dvou hektarů činila 12 korun za metr čtvereční, u půdy o výměře 2 až 5 hektarů to bylo 14 korun za metr čtvereční a u větších ploch již 15,5 koruny za metr čtvereční. U nabídek půdy nad 50 hektarů počet koupěschopných zájemců klesá.

Část zemědělských investorů tvoří cizinci hlavně z Německa, Itálie, Nizozemska, Belgie a Rakouska. Loni jejich zájem kvůli oslabení kurzu koruny ještě vzrostl.

Pozor na nízké úřední ceny

Úřední cena půdy, stanovená vyhláškou na základě její kvality, se v loňském roce zvýšila o 15 procent. V průměru tak v současnosti činí 7,14 koruny za metr čtvereční.

"I tak byla v roce 2013 úřední cena půdy o 96 procent nižší než tržní. To umožňuje části kupujících snáze přesvědčit neinformované majitele půdy, aby ji prodávali pod skutečnou tržní cenou," varuje Urban.

Od letošního ledna se zvýšily průměrné základní ceny zemědělských pozemků přiřazených k jednotlivým katastrálním územím, a to rovněž o 15 procent, v návaznosti na tuto změnu se zvýšila daň z nemovitých věcí u zemědělských pozemků opět zhruba o 15 procent.

Ceny zvedá klesající nabídka půdy

Letos bude podle Urbana nabídka zemědělské půdy určené k prodeji znovu klesat. Prodej státní půdy již fakticky skončil, a kdo chtěl půdu prodávat, většinou již využil předchozích nabídek.

Poptávka po zemědělské půdě ovšem zůstane vysoká, a to především ze strany zemědělských investorů, ale také těch, kteří se zemědělstvím nezabývají, nýbrž chtějí mít dlouhodobě uloženy peníze právě v zemědělské půdě. Ta je považována za poměrně bezpečnou investici. Lze tedy předpokládat, že se její cena v letošním roce znovu zvýší. O kolik, ovšem Urban neuvedl. Předpokládá nicméně, že nadále poroste rozdíl mezi tržními cenami kvalitní a méně kvalitní zemědělské půdy.

Autor: František Mašek Zdroj: Hospodářské noviny - 10.2.2015
odkaz na zdrojový článek ZDE

Další články ZDE

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist