Pole plné zralých zisků aneb štvanice na neznalé vlastníky půdy

V minulých dnech obdržely mnohé realitní kanceláře nabídku, v jejímž záhlaví stálo – „Pole neorané plné zralých zisků“.

Společnost pracující s veřejně přístupnými databázemi nabízí makléřům výběr a oslovení vlastníků zemědělské půdy a cituji: „rychlý nákup za 5Kč a rychlý prodej za 10Kč“. Autor nabídky dokonce přidává několik úžasných příkladů jak sám nakoupil za 5 a rychle za 10 prodal.

Nabídku lze velmi jednoduše přeložit takto: „Rychle, rychle, je zde ještě řada hloupých vlastníků, kteří čekají na to, aby je někdo vychytralý oškubal. A my Vám v tom pomůžeme. “

Už nyní jsou vlastníci půdy bombardováni nabídkami na odkup pozemků. Zájemci jsou různí a nelze je rozhodně házet do jednoho pytle. Například nelze zazlívat zemědělcům snahu zajistit své podnikání nákupem půdy za výhodnou cenu – i když i jejich nabídky jsou obvykle pod skutečnou tržní cenou. Nelze odsuzovat ani další zájemce, kteří vidí v půdě zajímavou investiční příležitost. Na trhu je však i mnoho zlatokopů s přístupem autora výše uvedené nabídky. A nepochybuji, že se najdou další, které vidina slibovaného rychlého zisku osloví.

Situace se však pomalu mění, trh vyvíjí a snad i kultivuje. Vlastníci si stále více uvědomují hodnotu zemědělské půdy a nakládají s ní obezřetněji. Prostor pro rychlé spekulativní obchody se zmenšuje. Doufejme také, že stále více realitních kanceláří vidí smysl své práce v pomoci vlastníkovi při prodeji namísto jeho vědomého poškození.

Autor: Jaroslav Urban, FARMY.CZ - 22.11.2013

Další články ZDE

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist