Pozor při prodeji zemědělské půdy. Ať nenaletíte!

Vlastníci pozemků dostávají v posledních dnech nabídky na jejich odkup. Odborník varuje před unáhleným prodejem.

V posledních měsících je stále více vlastníků zemědělské půdy oslovováno, a to i opakovaně, s nabídkou na odkup jejich pozemků. Většina těchto přímých nabídek však ve skutečnosti nedosahuje reálné tržní ceny. Vlastníci půdy proto musejí být velmi obezřetní, aby při prodeji neprohloupili.

Zájemci o koupi jsou samozřejmě různí a nelze je házet do jednoho pytle. Pochopitelný je například zájem zemědělců zajistit své podnikání nákupem půdy za rozumnou cenu. Nelze odsuzovat ani zájemce, kteří vidí v půdě zajímavou dlouhodobou investici.

Na trhu je však i mnoho zlatokopů, jejichž cílem je pouze levně koupit a obratem za podstatně vyšší cenu prodat. K jejich častým argumentům patří okamžitá platba v hotovosti a vyřízení všech formalit převodu či jiné zdánlivé výhody pro prodávající. „Výhodná“ cena bývá nezřídka podmiňována urychleným rozhodnutím vlastníka. Přitom však může být o několik desítek i stovek procent nižší než skutečná hodnota pozemků.

Situace na trhu s půdou se vyvíjí, cena roste a zájemců o nákup je dostatek. Tržní cena zemědělské půdy se pohybuje nejčastěji v rozmezí 8-15 Kč/m2, ve výjimečně kvalitních lokalitách i kolem 20 Kč/m2. Kupní cena obvykle výrazně převyšuje tzv. úřední nebo odhadní cenu, jejíž výší přímí zájemci také často argumentují. Zvýšit cenu zemědělských pozemků může i blízkost města či obce.

Jak tedy nenaletět? Zejména je při prodeji důležité nespěchat a oslovit co nejvíce možných zájemců – například vhodnou inzercí. Hledejte informace na internetu, poraďte se s odborníky. Pomoci může také spolehlivá realitní kancelář, nebo je možné prodat pozemky formou aukce nejvyšší nabídce.

Půda je hodnota často vlastněná po generace a její prodej si určitě zaslouží rozvahu.

Autor: Jaroslav Urban Zdroj: Deník 29.11.2013, odkaz na zdrojový článek ZDE

Další články ZDE

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist