MZe chce povinnost informovat před prodejem půdy zemědělce

krajina

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona, podle které by měl vlastník půdy 30 dní před jejím prodejem povinnost informovat zemědělce, že má k prodeji dojít. Příští rok by ji chtělo předložit do meziresortního připomínkového řízení, řekl dnes ČTK první náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa na agrosalonu Země Živitelka. Bude ale záležet na příštím ministrovi a složení Poslanecké sněmovny po podzimních volbách. Ministerstvo reaguje na dlouhodobou diskusi o předkupním právu pro zemědělce, jež žádá třeba Agrární komora. Celkem by úřad chtěl předložit v příštím roce deset novel zákonů.

Majitel půdy by měl za povinnost zapsat údaj o informování zemědělce do katastru. Podle Jirsy by měl majitel půdy i v rámci normální lidské komunikace nabídnout možnost odkupu například zemědělci po desetiletí hospodařícímu na jeho pozemku.

„Případně to může být modifikované - mám chuť to prodat, našel jsem kupce, který by chtěl pozemek koupit za dva miliony korun. Ale samozřejmě toho člověka nemusím znát, přivedla ho realitní kancelář, nebo jak přichází letáky do schránek s nabídkou na odkup půdy. Ale vás (zemědělce) znám, hospodaříte tady správně deset let, ale já doopravdy potřebuji tu půdu prodat, protože budu stavět dům - nedorovnáte to?“ dal příklad Jirsa.

Zemědělci by se tak nemělo stát, že mu nový majitel, o kterém ani prakticky neví, náhle zdraží pacht, případně nájem.

Zemědělec by pak měl měsíc na to, aby si případně sjednal půjčku či jinak sehnal peníze. Zároveň by chtěl resort podle náměstka znovuobnovit devizový zákon, kterým by zakázal lidem, kteří nejsou členové Evropské unie, nabýt zemědělskou půdu v ČR. „Kromě výjimek typu dědění, spoluvlastnictví manželů a podobné záležitosti,“ dodal náměstek. Nebyly by tedy možné investiční nákupy například od spekulantů z asijských zemí, jako je Čína.

Úřad by chtěl v příštím roce předložit mnoho novel, které současná sněmovna již nestihne schválit. Mezi nimi mimo jiné právní úpravu lesnicko-dřevařského fondu, novelu, kterou by se řešila nezcizitelnost českých státních lesů či novelu mysliveckého zákona. Záležet však bude na volbách a novém ministrovi.

Zdroj: ČTK - 25.8.2017

Mapa stránek
TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist TOPlist